Više od hiljadu studenata na programu Novinarstva i više od pet stotina na programu Komuniciranja i odnosa sa javnošću uspeh je, između brojnih drugih, kojim se danas Departman za komunikologiju i novinarstvo ponosi. Dekanica, brojni profesori, mladi saradnici, bivši i sadašnji studenti, Svečanom akademijom obeležili su dve decenije rada Departmana u amfiteatru 21 na Filozofskom fakultetu. Ovaj jubilej ostaće upamćen i po prvom živom uključenju iz studija i prikazanom filmu Prvih dvadeset. Pored toga, dodeljene su i nagrade pobednicama na konkursu koji je prethodno bio raspisan povodom obeležavanja jubileja.

Na početku svečanosti, prisutni su se još jednom mogli prisetiti istorijata Departmana, a na šta je podsetila istraživačica-saradanica pri Filozofskom fakultetu Jovana Trajković, koja je ujedno i vodila program. Departman za komunikologiju i novinarstvo prvobitno je oformljen 2004. godine i to pod nazivom Studijska grupa za žurnalistiku, a kao izraz potrebe organizovanja akademskog obrazovanja za novinarsku profesiju.

Prof. dr Natalija Jovanović, dekanica Filozofskog fakulteta, obratila se prisutnima i istakla da ovaj departman ne služi samo za ponos fakultetu, već celom gradu i ovom delu Srbije, jer je Filozofski fakultet putem Departmana za komunikologiju i novinarstvo pokazao veliku društvenu odgovornost. Kako je kazala, počeci nisu bili laki, ali se zahvalila svima koji su od samog početka tu. Istakla je i da su na početku bili obeleženi kao velika konkurencija beogradskom Fakultetu političkih nauka, a danas su mnogi profesori Filozofskog tamo i doktorirali, a mnogi od njih rade uporedo i na tom fakultetu.

Fakultet je uspeo da za ovih 20 godina, zajedno sa Departmanom za komunikologiju i novinarstvo, odškoluje na hiljade profesionalaca, koji su zapravo naši ambasadori u različitim kompanijama, pa čak i u IT kompanijama. Nalaze se i u mnogim medijskim kućama, a gotovo da nema medijske kuće u kojoj nisu naši studenti koji pokazuju profesionalnu odgovornost, na šta smo mi posebno ponosni. Želim vam puno uspeha u radu i da svi zajedno dočekate neki novi jubilej, završila je ona.

dekanica

Dekanica Filozofskog fakulteta; Foto: SDL redakcija/ Anđela Jeremić 

Pre nego što se prisutnima obratio i upravnik departmana docent dr Neven Obradović, Trajković je napomenula da savremeni studijski programi, kao i kvalitetan nastavni kadar departmana nastoji da pripremi diplomce da se suoče sa izazovima u karijeri, ali i da kvalitetno obrazovanje u oblastima komunikologije i novinarstva igra ključnu ulogu u stvaranju informisanog i angažovanog društva.

Upravnik Obradović je potom rekao da u dvadeset uspešnih godina jeste bilo uspona i padova, ali da su i iz poraza naučili kako da se pomire sa njima, a onda i kako da greške ne ponove, a uspesima se raduju. On je kazao da su kroz sve procese, od osnivanja, pa do danas, pokretačka snaga profesora bili studenti, a da je profesija novinara visoko odgovorna u svakom društvu, što zahteva obrazovanje i stručne kadrove, a osnivanje Departmana se i temeljilo na toj ideji.

neven_govor

Upravnik departmana docent dr Neven Obradović; Foto: SDL redakcija/ Anđela Jeremić

Moglo se čuti i to da su prve godine nakon osnivanja bile uzbudljive i turbuletne, ali da su ipak uz divnu energiju i razumevanje prvih generacija studenata utkale put ka narednom usavršavanju. Nakon toga, važan korak za Departman, kako Obradović kaže vizionarska ideja, bilo je osnivanje Studijske grupe za komuniciranje i odnose sa javnošću, koji sada predstavlja jedan od tri najtraženija programa na Filozofskom fakultetu.

On je dalje istakao važnost saradnje koju Departman, ali i Fakultet ima sa brojnim organizacijama, institucijama i medijima, a posebna zahvalnost upućena je Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država, putem čijeg finansiranja je i opremljen novinarski, odnosno televizijski studio na fakultetu.

Na kraju želim da istaknem ljude, svoje koleginice i kolege — bez njih bi sve ovo bilo nemoguće. Reč je o posvećenim nastavnicima, saradnicima i naučnicima. Ime Filozofskog fakulteta iz Niša prepoznato je među regionalnim i međunarodnim naučnim krugovima. Kada ste prepoznati kao fakultet i kolektiv, sve je lakše. Sa te strane, pred nama je zadatak da se ugled koji je stican tokom ove dve decenije nikad ne naruši i sasvim sam siguran da ćemo u toj misiji uspeti, te da ćemo za deset ili dvadeset godina na istom mestu ponovo pričati isključivo o uspesima, zaokružio je Obradović.

Priliku da se obrati prisutnima imala je studentkinja druge generacije Departmana za žurnalistiku, zamenica urednika i dugogodišnja novinarka Južnih vesti Ljubica Jocić.

Da mi je neko rekao da ću na ovom istom mestu stajati, gde sam pre skoro dve decenije na prijemnom ispitu odgovarala na pitanja u kom klubu igra Ronaldo, ali onaj pravi, ne ovaj portugalski, iz koje zemlje dolazi polka ili gde će biti održane Olimpijske igre 2008. godine, ne bih verovala, započela je ona.

ljubica_govor

Ljubica Jocić; Foto: SDL redakcija/ Anđela Jeremić

Prisetila se čuvenog trećeg sprata koji je mnogim studentima novinarstva i komunikologije obeležio studiranje, gde je upoznala i stekla prijatelje za ceo život, ali i naučila važnu lekciju, a to je da novinarstvo nije samo profesija i zanat, već poziv i ljubav, a da je dužnost novinara da budu glas onih koji ga nemaju, da postavljaju pitanja i traže odgovore i budu bedem protiv dezinformacija i lažnih vesti.

Učili smo kako da balansiramo između objektivnosti i empatije, kako da izveštavamo tačno i provereno, bez obzira na pritiske i izazove. Imala sam tu sreću da upišem ono što volim i o čemu sam odmalena i maštala. Još više me je sreća pogledala, da dobijem priliku da se time i bavim, pričala je Jocić.

Govorili su joj da ono što je naučila na fakultetu nije tako u praksi, ali novinarka Jocić kaže da ono što je pod krovom Filozofskog fakulteta naučila prati kroz celu karijeru koja traje već 17 godina. Podsetila se gradiva i profesora.

Tu je i rečenica koju nam je profesor Ljubiša Mitrović često citirao na predavanjima iz Uvoda u sociologiju: „Novinari su sveznajuće neznalice”, kroz smeh se priseća Jocić.

Mladim budućim kolegama poručila je da je jedna od najlepših stvari za svakog novinara, osim toga što ostaje pisana ili izgovorena reč iza njih, takođe i moć i prilika da postavljaju pitanja. Stoga poručuje da mladi novinari koriste to i sada, i da stalno postavljaju pitanja i traže odgovore, a da ne pristaju ni na šta manje kada iz studentskih klupa odu u redakcije.

Mlade i nove snage nisu tamo da donose burek ili prerađuju saopštenja. Na primer, ja to u Južnim vestima i dalje radim, ali češće kuvam kafe ili idem po neku drugu vrstu doručka, jer kao rođena Banaćanka još uvek ne razumem odnos razlomaka i bureka, našalila se pred kraj govora Ljubica, izgovarajući ime svog indeksa kog je držala u rukama.

Na Svečanoj akademiji prikazan je film Prvih dvadeset koji je nastao u znak obeležavanja jubileja, kroz koji su saradnici sa Departmana slikovito pokazali put kroz dve decenije rada. U sklopu filma govorili su profesori, saradnici, studenti, ali i bivši uspešni studenti koji danas rade u velikim medijskim redakcijama. Po prvi put program je uživo emitovan iz televizijskog studija, kada se Trajkovićeva uključila iz studija i nastavila da vodi program za prisutne u amfiteatru.

film

Deo iz filma Prvih dvadeset; Foto: SDL redakcija/ Anđela Jeremić

Svečano su uručene i nagrade pobednicama konkursa koji je raspisao Depatman. Pobednica konkursa za najkreativniju AI fotografiju Niša za srednjoškolce pod nazivom Niš kakav bih voleo/volela da vidim je Petra Jocić, učenica Gimnazije Svetozar Marković. Na konkursu za studente i studentkinje Komunikologije i Novinarsta, gde je zadatak bila kratka video forma na temu Jedan dan studenta komunikologije/novinarstva na Filozofskom fakultetu, nagradu je osvojila studentkinja Milica Jovanović. Nagrade je uručila šefica promo tima i istraživačica-saradnica u nastavi Neda Necić.

Za muzički program bila je zadužena Danica Popović, koja je otpevala tri kompozicije uz pratnju. Departman će i nadalje nastojati da obezbedi kvalitetno odrazovanje i podršku svojim studentima, zaključeno je na kraju Svečane akademije.

danica2

Muzički segment; Foto: SDL redakcija/ Anđela Jeremić

Podsetimo se, danas su studentima i studentkinjama na raspolaganju programi na sva tri nivoa studija, a pored Osnovnih akademskih studija novinarstva i studija komuniciranja i odnosa sa javnošću, od 2011. godine akreditovane su i Master studije novinarstva, odnosno Master studije komunikologije, kao i najviši nivo studija Doktorske akademske studije Mediji i društvo od 2014. godine.

Povodom obeležavanja dve decenije rada, poslednja nedelja maja meseca je u znaku Departmana za komunikologiju i novinarstvo, pa su tako brojne aktivnosti na redu. 

O autoru