Ozbiljan i profesionalni rad mladih novinara i novinarki prikazan je ove godine u okviru Međunarodnog festivala studenata novinarstva pod nazivom ''On the record'', koji se po prvi put održao u Nišu, na Filozofskom fakultetu. Od 70 radova iz zemlje i regiona, podeljene su nagrade za četiri kategorije, jedna Grand prix nagrada kao i nagrada publike. Najviše nagrada poneli su studenti iz Hrvataske (čak pet), dok su niški studenti dobili tri nagrade. U Bosnu i Hercegovinu, kao i u Novi Sad otišle su po dve nagrade, dok u Beograd i Maribor, odnosno Sloveniju, po jedna.
Radove studenata i studentkinja ocenjivao je stručni žiri i to u sastavu diplomiranog novinara i reportera na televiziji Nova iz Tuzle Tahir Žustre, diplomirane politikološkinje i novinarke Radio Beograd Jedan Marine Stojadinović, kao i vanredne profesorke na Institutu za komunikacijske studije u Skoplju dr Jasmine Mironski. Svi članovi žirija na čelu sa predsednikom žirija Žustrom, složili su se da je konkurencija ove godine bila velika i da su neke radove morali da gledaju i više puta kako bi doneli konačne odluke.
Foto: SDL redakcija/ Anđela Jeremić
Grand Prix nagradu koja se dodeljuje za najbolju istraživačku priču u celini za sve formate osvojila je studentkinja treće godine novinarstva na Filozofskom fakultetu u Nišu, zamenica glavne i odgovorne urednice naše redakcije i dopisnica nedeljnika Vreme Ana Adamović za tekst Lutka u krevecu. Kako je ona istakla, ova nagrada za nju predstavlja veliki uspeh, s obzirom da je druga novinarska nagrada za samo tri godine studiranja.
Nagrađena Ana Adamović; Foto: SDL redakcija/ Anđela Jeremić
U kategoriji kratkih video formi, sve tri nagrade otišle su za Zagreb. Prvo mesto zauzela je priča pod nazivom Visokoobrazovani Ukrajinci u Hrvatskoj - Kako do posla?, studentkinje Brankice Ledinski i studenta Marka Kralja. Drugo mesto dodeljeno je za priču Kaznionica u Lepoglavi - održivi rehabilitacijski sustav koju su odradile Nina Batinić, Laura Hajdin i Brankica Ledinski, a treće za priču Nema granica ponovo autora Brankice Ledinski i Marka Kralja.
Ekipa nagrađenih iz Hrvatske; Foto: SDL redakcija/ Anđela Jeremić
Što je tiče kratkih audio formi, prva nagrada otišla je u Beograd za rad Femicid u Srbiji - Nijedna više, studentkinja Vere Bojović i Marije Blagojević. Ostale dve nagrade u ovoj kategoriji dodeljene su koleginicama iz Novog Sada. Drugo mesto osvojio je rad Govorni pikado za slepe i slabovide Nađe Šolaje, a treće SavreMan Milice Nikolić i Aleksandre Nikodijević.
Kategorija članak/reportaža obeležena je prvim mestom koje su uzele studentkinje iz Zagreba Maristela Baričević i Ivana Paušić za rad Psihijatrijska bolnica: Djeca spavaju na mandracima, osoblje pljuska i viče, a ministarstvo ignorira apele prvobraniteljice i Grada Zagreba. Drugo mesto u ovoj kategoriji osvojila je Ermina Salihović iz Tuzle za rad Djetinjstvo 2.0: Mogu li djeca uživati u odrastanju bez ekrana. Treću nagradu poneo je master student na Filozofskom fakultetu u Nišu, ujedno i bivši glavni i odgovorni urednik našeg lista Jovan Živković za priču Lajkonet, Cashback i myWorld - onlajn biznis između mita i stvarnosti, a koja je nastala u okviru Škole digitalnog novinarstva Fondacije Slavko Ćuruvija.
Nagrađeni Jovan Živković; Foto: SDL redakcija/ Anđela Jeremić
Za istraživačke priče, nagrađena su dva rada iz Zagreba i jedan iz Slovenije, odnosno Maribora. Prvo mesto osvojila je priča Matije Matkovića i Jureta Šebalja iz Zagreba Daleko od doma, a drugo mesto pripalo je Žanu Zafošniku iz Maribora za rad Podvodni Mož - The Water Man. Da je konkurencija stvarno bila jaka, kako je i žiri istakao, govori i to da treće mesto u ovoj kategoriji dele dve priče i to: Sama nisam mogla preko zida: Žrtve nasilja imaju pravo na osobu od poverenja studentkinje iz Banja Luke Željane Džajić, kao i priča Kulturalna trauma Jasenovca i Stare Gradiške studentkinja Anđele Bučić i Nine Čepo iz Zagreba.
Specijalnu nagradu publike osvojila je studentkinja treće godine novinarstva na Filozofskom fakultetu u Nišu, doskorašnja urednica našeg lista i novinarka Media i reform centra Magdalena Kostić za priču pod nazivom Mediji i rodno zasnovano nasilje: Njena trauma nije tvoja ekskluziva, a koji je rađen u okviru Akademije za razvoj lokalnih medija koju sprovodi MIRC, uz podršku Američke ambasade u Srbiji.
Nagrađena Magdalena Kostić; Foto: SDL redakcija/ Anđela Jeremić
Ovaj festival bio je prilika da se studenti i studentkinje iz zemlje i regiona, pored takmičenja, upoznaju i razmenjuju svoja iskustva, kao i da izgrade prijateljske odnose. Kompleksnost tema koje su takmičati i takmičarke birali govori o tome da će budućnost novinarstva biti u sigurnim rukama.
Pored svečanosti, u toku trajanja festivala, učesnici i učesnice su bili u prilici da poslušaju predavanje Aleksandra Aškovića na temu Uticaj platforme YouTube na strategije digitalnog marketinga i personalnog brendiranja, a održana je i tribina pod nazivom Značaj formalnog i neformalnog obrazovanja novinara u kontekstu savremenih izazova medijskog izveštanja, a gde su učesnici bili doc. dr Neven Obradović koji je ujedno i upravnik Departmana za komunikologiju i novinarstvo na Filozofskom fakultetu, redovni profesor istog fakulteta dr Zoran Jevtović, predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević, kao i stručni žiri festivala.
Deo učesnica i učesnika festivala; Foto: SDL redakcija/ Anđela Jeremić
Festival je organizovan uz podršku Hanns Seidel Stifung fondacije i OEBS-a.
Među prijavljenim radovima, pored nagrađena tri, još devet radova bilo je prijavljeno iz Niša. Sve radove koji su bili u kategoriji ocenjivanja ove godine možete pogledati putem linka.
U prilogu teksta možete pogledati foto galeriju.