Trst, jedini grad na istočnoj obali Jadranskog mora u Italiji, svedoči veliki broj vlasti koje su upravljale njime i time dobija unikatnost koju retko koji grad u državi Apeninskog poluostrva ima. Grad koji broji preko 200.000 stanovnika tek od 20. veka ulazi u sastavni deo Italije, a do tada biva najviše pod Austrijskom vlašću što se šetnjom kroz ulice ovog grada može i te kako osetiti. Ovaj grad, koji se nalazi veoma blizu granice sa Slovenijom predstavlja najvažniju pomorsku luku, ali i mesto za život mnogim stanovnicima bivše Jugoslavije, što ga čini još raznovrsnijim.
Ako kažemo da Srba ima svugde, onda bi se to moglo reći i za Trst. Ovo je grad koji veliku zahvalnost za svoj razvitak duguje bogatim srpskim porodicama trgovcima, oficirima, plemićima, onima koji su bili ponosni srpski Tršćani - Gopčevići, Kurtovići, Škuljevići, Vučevići i mnogi drugi.
Ovaj severnjački grad, koji još od davnih vremena više podseća na Beč nego na obližnju Veronu, krase velelepne palate koje prkose vremenu, brojnim ratovima još od davnog 18. veka, predstavljajući nekadašnju moć velikih srpskih porodica.
Veliki kanal; Foto: Danica Janković
Zahvaljujući Velikom kanalu, Srbi su dominirali u trgovini i time predstavljali ponosne srpske porodice sa dosta sredstava koje su koristili za podizanje škola, crkava, bolnica i prethodno spomenutih velelepnih građevina u centru Trsta, pokazujući svoju moć i nikada ne zaboravljajući svoje poreklo. To da nikada nisu zaboravili svoju veru, dokazuje i današnja crkva Svetog Spiridona za čije podizanje su izdvojili sopstvena sredstva i borili se za samostalnost od grčkog pravoslavlja do poslednjeg daha. Za podizanje pravoslavne crkve u katoličkoj zemlji molili su caricu Mariju Tereziju za dozvolu. Nakon upućene molbe, nedugo zatim, uzdigla se crkva Svetog Spiridona na gradskom trgu Ponte Rosso, odmah pored današnje velelepne katoličke crkve Divo Antonio Thavmatvrgo S.
Katolička crkva Divo Antonio Thavmatvrgo S.; Foto: Danica Janković
Za ljubitelje istorije, ovaj grad nudi i grandiozni zamak Miramare koji je bio nekadašnja rezidencija Maksimilijana Habzburškog i njegove žene Šarlote od Belgije. Dvorac, koji se nalazi severno od centra primorskog grada pruža pogled na zaliv, ali i ono po čemu je poseban, a to je bezbroj vrsta biljaka. Arco di Riccardo je još jedna od stavki koja bi trebalo da se nađe na listi za obilaske svakog posetioca. Ričardov luk je trijumfalni luk koji se pripisuje Ričardu Lavljeg Srca, dok drugi tumače ovaj luk kao glavni put od severa do juga u nekadašnjim rimskim gradovima. Bilo kako bilo, svako ima mogućnost da odabere u koju verziju će verovati.
Fontana četiri kontinenta; Foto: Danica Janković
Fontana koja je premeštana više puta iz Trsta, svojim nazivom Fontana četiri kontinenta, svedoči trgovinsku važnost ovog grada. Četiri statue ove fontane ukazuju na četiri reke: Dunav, Gang, Nil i La Platu, kao i njihovu važnost. A mesto na kome se nalazi, Trg Ujedinjene Italije, predstavlja najveći trg u Evropi koji izlazi na more. Odmah pored fontane, može se videti velelpna zgrada Gradske većnice.
Gradska većnica; Foto: Danica Janković
Turističke, kulturne i istorijske atrakcije Trstu ne manjka, kao ni gostoprimljivost koja se može najbolje osetiti u nekom od kafića. Italijanski espresso se može popiti u kafićima od kojih neki potiču još iz 19. veka.
Biser istočne obale Jadranskog mora predstavlja vremeplov kroz različite periode koji na trenutke mogu ostaviti bez daha svakog posetilaca, ali i naterati na obećanje da će svako ko ga poseti poželeti da se uskoro vrati.