U toku četvrtog dana Sajma knjiga predstavila se prvi put, nekoliko dana posle zvaničnog objavljivanja i pred publikom, knjiga pesama „Zagrl'te ih pesme moje” autora Vlaste Cenića.
Pre samog predstavljanja knjige pesama, prisutne su pozdravili učenici osnovne škole. Neka od dece su se ohrabrila da izgovore stihove Desanke Maksimović, Mike Antića, pa i samog Vlaste Cenića. Njihovo interesovanje za poeziju stvorilo je posebnu povezanost između autora, publike i mladih izvođača. Nakon uvodnog dela, o antologiji dečije poezije govorili su godinama cenjeni dečiji pesnici sa ovih prostora.
O knjizi, a i o samom naslovu, najpre je govorio doktor filoloških nauka Milivoje R. Jovanović, a ujedno i dobitnik Vukove nagrade.
O značaju poezije i njenoj ulozi u odrastanju dece, kao i u oblikovanju njihovog identiteta, profesor je govorio predstavljajući prisutnima metafore iz nekih od najpoznatijih dečijih pesama.
Rekavši da ga je posebno oduševilo to što je Cenić ovu zbirku pesama za decu napisao na prizrensko-timočkom dijalektu, započeo je svoje izlaganje u vezi knjige.
Osvrnuo se na pesmu Fifi Dragana Lukića, povezavši je sa značenjem slobode za decu.
Fifi nije kučence, Fifi je dete sa sputanim detinjstvom! Uzica je ropstvo, bilo zlatna ili od svile - uzica je uvek uzica, objasnio je Jovanović.
Dodao je da današnja deca pored velikog broja sekcija i drugih obaveza nemaju vremena za igru i rast.
Uvek treba podržati decu, pa i kada nije u estetskom dometu. To im daje krila, daje im polet! Nikada ne znamo šta iz toga može proizaći, istakao je.
Po njemu je, kako je rekao, ovo stihovana istorijska književnost za decu. Time je i odgovorio na pitanje koje je Cenić postavio na samom početku – Koga to mi grlimo pesmama?
Pesme predstavljene antologije predstavljaju zahvalnost pesnika pesniku. Vlasta Cenić napisao je poeziju koja bi decu mogla da nauče ko su i koliko su bitni domaći pesnici kroz istoriju, izražavajući im pritom kroz svoje stihove zahvalnost i divljenje.
Potom se prisutnima obratila književnica Violeta Jović koja je objasnila da je Vlasta Cenić u svojoj knjizi istakao najlepšu srpsku reč – zahvalnost.
Vlasta Cenić nas uči da budemo zahvalni onima koji su pre nas nešto rekli o nečemu i koji su time svoje ime zabeležili u književnosti za decu. On nas tera da pročitamo ukupno stvaralaštvo svakog od pesnika koji su opevani u ovoj knjizi, govori Jović.
Dobitnik Kajuhove i Drajinčeve nagrade, Rusomir Arsić, obratio se kratko i osvrnuo na svoju zbirku pesama pesmom Molba.
Za kraj, Vlasta Cenić je za naš list istakao kako su deca najsuroviji, ali najbitniji kritičari.
Uzdići se do deteta i detetovog nivoa je mnogo teže, istakao je.
Promociji su prisustvovali i đaci Osnovne škole Vožd Karađorđe, upotpunivši promociju knjige o pesnicima za decu.