U Maloj sali Niškog kulturnog centra u četvrtak, 23. maja u 18 časova, biće održano predstavljanje knjige „Uspon i pad Vukove ćirilice” autora Siniše Stefanovića. Knjiga istražuje temu dvoazbučnosti u Srbiji i među Srbima, počevši od Krimskog rata do savremenog doba. Osim autora, na predstavljanju knjige prisustvovaće i redovni profesor Fakulteta političkih nauka u Zagrebu, prof. dr Jovan Mirić, kao i viši naučni saradnik sa Instituta za savremenu istoriju, dr Goran Miloradović.

Autor se fokusira na razlikovanje pisma od jezika, naglašavajući da pismo nije dinamično kao jezik, već je konvencija, skup institucionalno prihvaćenih simbola i standard koji je povezan sa državom i njenom kulturom. Pismo predstavlja osnovu civilizacije, naučnog mišljenja i istorije.

Knjiga istražuje kako je i zašto srpskom ćiriličnom pismu, standardizovanom od strane Svetog Save i reformisanom od strane Vuka Karadžića i Jerneja Kopitara, dodato hrvatsko latinično pismo. Analizirana je istorija ovog procesa, te pravni, politički i ideološki okviri od kraja 18. veka do 2022. godine. U zaključku knjige, pod naslovom Predlog za razmišljanje, ponuđen je terminološki okvir za raspravu o pravnom rešenju dvoazbučnosti, koje bi moglo biti kulturno i politički delikatno pitanje.

Izlaganje se oslanja na originalne izvore i statističke podatke za period od 1900. do 2017. godine, a priložen je i obiman naučni aparat sa ciljem da se podstakne dostojanstvena debata među naučnom i opštom javnošću.

Ulaz je slobodan za sve zainteresovane. 

O autoru