U nedelju, 24. novembra na Niškom sajmu knjiga izdavačka kuća ,,Revnitelj” imala je priliku da se predstavi publici. Program je počeo od 17 časova okupljajući ljubitelje pisane reči i promovišući nova izdanja.
Na ovom događaju su prisustvovali glavni izdavač Revnitelja Miloje Dončić, potom Gorica Trkulja, Goran Maksimović, Obren Ristić, Rusomir Arsić, Tomislav Stamenković i Srđan Aleksić. Pored njih su spomenuti pisci koji nisu bili u mogućnosti da prisustvuju, a to su Zoran Vučić, Jana Milenković, Anđela R. Jovanović, Slavica B. Jovanović i Rade Vučković.
Izdavačka kuća Revnitelj postoji 14 godina, značenje imena je propovednik, kako je spomenuto na samom predstavljanju.
Prvo izlaganje je imala Gorica Trkulja koja je malo više pričala o ovom udruženju. Spomenula je da je Revnitelj kao udruženje osnovano sada već daleke 2010. godine, da je blagoslov dao Vladika blaženopočivši Artemije i da je cilj njihovog udruženja očuvanje vere, borba za istinu, slobodno izražavanje vere i osećanja, kao i za slobodan život.
Ja ne bih mnogo govorila o religiji, mi smo desetak godina izdavali časopis „Pravoslavni glas”. Trenutno smo zastali sa tim, ali u našem zdanju ove godine je objavljeno 21 knjiga. O tome će govoriti Miloje Dončić, a govoriće i autori ovih knjiga, izjavila je Trkulja.
Reč je preuzeo izdavač Miloje Dončić koji je predstavio 21 naslov koji je izdat od strane izdavačke kuće za šest biblioteka. Neka od dela koja su spomenuta su Domanovićev smijeh Gorana Maksimovića, Zvezdosjaji Trokadera antologija francuske poezije 20. veka Miloja Dončića, U starom zavičaju Aleksandra Lukića, Delovodnik i Žrtvenik Miloša Jankovića, Nenaviknut Dejana Todosijevića, Zaveštanja Zorana Vučića, Herbarijum uspomena Gorana Nestorovića, Srbijo zvezdo Tomislava Stankovića, Darovi jutra Obrena Ristića, Projektili pravde Srđana Aleksića.
Posle predstavljanja svih dela izdatih ove godine, izlaganje su imali ostali autori koji su bili prisutni na predstavljanju.
Goran Maksimović je istakao da je ovo drugo izdanje dela o Radoju Domanoviću, te je dodao da nije planirao da se vraća pisanju i obrađivanju lika i dela Radoja Domanovića, međutim, na podstrek izdavača Miloja Dončića dodata su dva poglavlja i tekst je značajno prerađen. Prema rečima Gorana Maksimovića, uvodno poglavlje je više usmereno na život i rad Radoja Domanovića.
Kao što znate, on je živeo veoma kratko, svega 35 godina, od 1873. do 1908, ali u tom kratkom životnom stvaralačkom veku je napisao izuzetne pripovetke, tako da danas po jedinstvenoj proceni istoričara književnosti je jedan od najboljih satiričara koji je stvarao na srpskom jeziku, jedan je od pisaca koje možemo podvesti pod klasike srpske književnosti, objasnio je Maksimović.
Takođe je dodao da je posebno potpuno novo poglavlje posvećeno uređivanju lista Stradija koji je uređivao Radoje Domanović u periodu od 1904. do 1906. godine. On je u toku uređivanja ovog lista uredio 37 brojeva, te je i sam bio autor najvećeg broja priloga. Ostala poglavlja istražuju Domanovićev satiričan smeh koji je, prema rečima autora, najviše zastupljen među delima Domanovića, pored humorističkog i parodičnog smeha.
Mi danas Domanovića, kada čitamo njegove pripovetke, pogotovo alegorične pripovetke, doživljavamo kao savremenika pošto je on zaista pogodio mnoge nedostatke i mane našeg društva i našeg mentaliteta, kakvi su i danas veoma slični ili gotovo identični sa onim nedostacima Domanovićevog vremena, istakao je.
Mi smo Domanovićevi savremenici, on nije naš savremenik, zaključio je.
Pretpostavkom Maksimovića, delo Vođa Radoja Domanovića je toliko savremeno i univerzalno da bi svaki narod, kada bi se na njihov jezik prevelo ovo delo bez potpisa autora, mogao vezati za svoj istorijski kontekst, kulturu pamćenja i politički život. Za kraj je naveo da dela Radoja Domanovića imaju izuzetnu estetiku za pozorišnu scenu i da imaju sve atribute klasika srpske književnosti.
Za uvod u sledeće predstavljanje izrecitovana je pesma iz knjige Srbijo zvezdo od Tomislava Stankovića koji se predstavio publici.
Ja sam još u ranoj mladosti počeo sa pisanjem poezije, međutim, to je u stvari bilo namenjeno za mene, za moju dušu, tako da do dan-danas, odnosno do ove godine, ona nije ugledala svetlost dana. Zahvaljujući izdavačkoj kući „Revnitelj”, a posebno Miloju Dončiću, eto, došao sam u situaciju da neke pesme iz mladosti, a i neke pesme koje su napisane u ovo vreme, sada ugledaju svetlost dana, pa se nadam da će biti zainteresovanih za čitanje, izjavio je Stanković.
Obren Ristić sa delom Darovi jutra takođe je bio u prilici da se predstavi prisutnima, te su prisutni bili u prilici da čuju dve pesme iz ove knjige pod imenom Vidovdan i Vid. Sledeća knjiga je izdata u petom izdanju, a u pitanju je Projektili pravde autora Srđana Aleksića.
Knjiga govori o stradanju srpskoga naroda, pre svega o bombardovanju u to vreme SR Jugoslavije, Srbije i Crne Gore osiromašenim uranijumom. Ovo je peto izdanje, do sada je izdata na engleskom jeziku u Australiji za englesko govorno područje, štampa se u Nemačkoj, Slovačkoj, Češkoj, spremamo izdanje u Rusiji, imaćemo promociju knjige u Sankt Peterburgu i Moskvi, govori Aleksić.
Prema rečima Aleksića, NATO je priznao da je iskoristio 15 tona osiromašenog uranijuma, dok su naši stručnjaci utvrdili 335 tona, što je sto puta više radijacije i kontaminacije terena od Hirošime i Nagasakija. Takođe je dodao da je ovo zločin protiv čovečanstva. Spomenuta je velika prisutnost teških metala i osiromašenog uranijuma kod osoba koje su bile izložene radijaciji posle biopsije, to jest analize, te bi se ovom prilikom doprlo do ljudi koji imaju posledice: da postoje tehnologije na kojima bi mogli da se testiraju i da imaju pravo na naknadu štete.
Činim sve da se istina čuje u svetu, da zajedno sa gospodinom Dončićem i drugim intelektualcima, profesorima raznih profesija, ukažemo na sve to. Osiromašeni uranijum se desio mojoj porodici, mom narodu i mojoj državi, da se to ne desi drugim narodima i da se zabrani upotreba te municije. To je naš cilj i naša misija, rekao je Aleksić.
Za kraj je Miloje Dončić izrecitovao jednu od pesama autora koji nisu bili prisutni na ovom predstavljanju. Takođe je i pročitana još jedna pesma pod nazivom Govorimo glasno iz knjige Radoslava Vučkovića od strane voditeljke programa. Ovim je predstavljanje završeno za današnji dan.
Podsećamo da se ovogodišnji Sajam knjiga može posetiti u hali Čair do 1. decembra u periodu od 10 do 20 časova.