Panel na temu ,,Izvori informisanja za mlade preduzetnike’’ održan je u četvrtak, 16. novembra u ,,Deli’’ prostoru sa početkom od 18 časova. Cilj ovog panela bio je da se predstave sredstva za realizaciju poslovnih ideja koje mladi žele da ponude tržištu. Sagovornici su bili predstavnica Nacionalne službe za zapošljavanje Nataša Tončev, predstavnica Regionalne razvojne agencije „JUG” Dragana Stojanović, predstavnica Naučno-tehnološkog parka Aleksandra Ristić i predstavnik civilnog sektora organizacije „ENECA” Milivoje Jovanović. Uloga moderatorke pripala je Mariji Marinković.

Veliki broj studentskih organizacija sarađuje sa Naučno-tehnološkim parkom i upravo zbog toga predstavnica Naučno-tehnološkog parka, Aleksandra Ristić smatra da su oni prava adresa za buduće preduzetnike da predstave svoje inovacije i ideje. Koncept NTP-a i jeste povezivanje start up i tehnološki razvijenih kompanija, čiju zajednicu čine skoro 60 kompanija. Njihov tim broji 15 članova i zalažu se da mlade podstaknu na preduzetnička razmišljanja i neguju inovativne ideje.

Regionalna razvojna agencija postoji već 14 godina i posluje u četiri sektora: ekonomija, razvoj ljudskih resursa, izvesno održivi razvoj i razvoj lokalnih samouprava. Oni su direktni posrednici između mladih i države. Sama agencija nudi podršku u edukaciji, u apliciranju za različite fondove, podršku u pisanju biznis planova i pisanju projekata, kao i besplatne kurseve engleskog jezika.

Pokrenuli smo različite fondove sa lokalnim samoupravama, pre svega revolving fondove, koji se za sada odnose samo na poljoprivredu, a aktivna su trenutno dva takva fonda. Njihov cilj je upravo podsticanje mladih da potraže pomoć u različitim oblastima. Jedna od njih je marketing, ali moguće je potražiti pomoć i u drugim oblastima za koje su mladi sertifikovani, rekla je predstavnica Regionalne razvojne agencije JUG Dragana Stojanović.

Sa druge strane je i organizacija ENECA koja se bavi preduzetništvom već dugi niz godina fokusirana na lokalni ekonomski razvoj. Na samom početku bavili su se soft razvojem, trudili su se da pomognu socijalno ugroženim grupama, a sama tema im je zapošljavanje i samozapošljavanje, kao i pokretanje malih simboličnih biznisa.

Najbitnija je soft podrška kroz biznis i stručne treninge, kao i podrška kroz biznis mentoring. Kod nekih biznisa smo u ulozi mentora, a kod nekih u ulozi konsultata. Glavna razlika je što mentor da opcije i vama prepusti da izaberete, a konsultat vam daje preporuku šta je najbolje odabrati od ponuđenih opcija i stoji iza svojih znanja i iskustava, istakao je predstavnik civilnog sektora organizacije ENECA Milivoje Jovanović.

Dodao je i da prosečno 70 odsto biznisa propadne u prve dve do tri godine poslovanja, jer se samo ljudi domognu sredstava i taj put ka uspehu se razvije u neuspeh. Biznise koje oni podržavaju moraju pre svega da imaju potencijala za dalji razvoj, da su profitabilni i da su prepoznatljivi po korisnosti na tržištu.

Predstavnica Nacionalne službe za zapošljavanje Nataša Tončev predstavila je publici bazičnu delatnost Službe za zapošljavanje, a to je posredovanje u zapošljavanju i samozapošljavanje. Svaka mlada osoba nakon završetka formalnog obrazovanja prvi kontakt za poslove stiče upravo preko ove službe i zbog toga teže da postanu moderna institucija. Glavno je da se komunikacija između poslodavca i ponuda tržista radne snage što bolje uspostavi.

Aktivne mere zapošljavanja su dva vida subvencija. Jedan se odnosi na subvencije samim zaposlenim licima koja žele da pokrenu sopstveni biznis, a drugi se odnosi na poslodavce koji dobijaju određene subvencije, finansijske i nefinansijske, da angažuju odnosno zaposle neko lice. Trenutno se na evidenciji nalazi 26.600 nezaposlenih lica na teritoriji filijale Niša, a u samom gradu negde oko 17.600, pojašnjava Tončev.

Na kraju panela, sagovornici su dobili pozitivne povratne informacije od prisutnih koji su bili zadovoljni predloženim mogućnostima fondova i podrškama koje organizacije pružaju, a samo prezentovanje ih je navelo da se za neke dalje ideje i obrate organizacijama.