U sredu, 20. novembra u Media i reform centru održan je drugi deo radionice „Informacioni haos” o medijskoj pismenosti koja se održava u okviru CoachMIL projekta Instituta za medije i različitosti — Zapadni Balkan. Radionica je uključivala razne onlajn alate, baze podataka i izvora informacija koji mogu poslužiti novinarima. Moderatori su bili urednica portala„Youth Vibes” Teodora Radojičić i novinar Media i reform centra Filip Petković.

Na početku radionice prisutni su se prisetili prethodne, održane u ponedeljak 18. novembra. Neposredno nakon toga usledila je vežba pod nazivom Propagandni sistem gde su u timovima rešavali kriznu situaciju u kojoj je predsednik uhvaćen kako prenosi drogu preko granice. Postojao je predsednikov tim koji je kao zadatak imao da spasi predsednikovu reputaciju, tim režimskih tabloida i tim botova.

Tokom drugog dela radionice moderatori su govorili kako započeti pisanje teksta. Savetovali su prisutne da je najbolje krenuti od nekih činjenica koje se najčešće mogu pronaći na SCIndeks-u, Republičkom zavodu za statistiku, Portalu javnih nabavki i Agenciji za borbu protiv korupcije.

Novinari CINS-a su stavili sve na jedno mesto, iz Agencije za privredne registre i Portala javnih nabavki, svuda odakle su mogli da nađu nešto što bismo mi inače morali da kopamo, oni su to stavili u nekoliko baza koje su baš onako zanimljive. Advokati u Beogradu, koliko su stranke primale od države, koliko košta poslanik i one su baš user friendly, više nego one zvanične, rekla je Teodora Radojičić.

Pored CINS-aKRIK takođe ima baze na svom sajtu koje su veoma praktične i zanimljive. Neke od njih su Prosudi ko sudi - baza o sudijama, Baza imovine političara i Crna knjiga - baza kriminalnih ubistava.

Moderatorka Tedoroa je i učesnicima pokazala kako da na najlakši način koriste ove baze i udelila neke savete koji su značajni pri pisanju zahteva za pristup informacijama od javnog značaja.

Mozete da šaljete zahteve bilo kom državnom organu ili preduzeću. Na sajtu Poverenika imate formular to možete da tražite i kao građanin, a kamoli kao novinar. Kada pisete zahtev bitno je da nađete formu, ali je takođe bitno da u tom delu šta tražite budete vrlo precizni jer ako niste precizni oni će lako da vas odbiju. Imate pravo da šaljete 50 puta zahtev dok ne ubodete, ako vas opet odbiju, rok je 14 dana nakon čega možete da se žalite Povereniku, ako vam ni Poverenik to ne prihvati onda možete na sud, objasnila je Radojičićeva.

Na to je Petković dodao kakva je procedura kada su u pitanju privatna preduzeća.

Ne možete da pišete privatnom preduzeću zahtev, osim ako nije u procesu javne nabavke ili na neki način upošljena da radi nešto za grad, onda možete, dodao je on.

Objašnjeni su i onlajn alati koji mogu poslužiti pri pisanju teksta kao što su Google Images, Yandex, TinEye i Wayback Machine.

Wayback Machine je internet arhiva sa preko milijardu sajtova i stranica. Postoji neko mišljenje da možete da nađete bilo koji rezultat iz bilo kog vremena, to nažalost nije tačno, da biste imali pristup nekom materijalu iz prošlosti on mora da bude snimljen. Ono što je dobro sa stranim sajtovima mnogo je dostupnije, jer više ljudi snima sadržaj. Ima i sa našim, doduše mnogo manje, objasnio je Petković.

Radionica je pružila uvid u to da resursi mogu biti od velikog značaja, ne samo novinarima, već i ostalim profesijama u svakodnevnoj borbi protiv informacionog haosa i mnoštvo dezinformacija sa kojima se svako ponaosob susreće svakog dana.

O autoru