Pojavom veštačke inteligencije društvo i svet stavljeni su na veliki test. Koliko god da benefita donosi, opet postoji pretnja od zloupotrebe i njenog uticaja na društvo. Tribina pod nazivom ,,U korak sa AI revolucijom: Kako veštačka inteligencija oblikuje naša znanja, veštine, emocije i moral?’’, u organizaciji Psihološkog savetovališta za studente Niškog kulturnog centra, održaće se u svečanoj sali Univerziteta u petak, 19. aprila, sa početkom od 18 časova. Predavač će biti Miloš Stojadinović, master psiholog, student doktorskih studija i istraživač-saradnik na Filozofskom fakultetu.
Na tribini će prisutni imati priliku da čuju nešto više o pojavi
AI softvera koji
je doneo brojne promene u svakodnevnom traganju za informacijama, naučnim oblastima poput
programiranja,
grafičkog dizajna i uopšteno
informatici i
korišćenju interneta. Činjenica je da se AI softveru sve više pribegava u situacijama kada se ljudi nalaze pred
teškim zadatkom, nekim pitanjem na koje ne znaju odgovor, ali i
svakodnevnim problemima, te je baš zbog toga ova tehnološka revolucija otvorila i mnogobrojna
psihološka pitanja.
Da li softver zaista može da zameni ljudsku inteligenciju, kako brzina i dostupnost instant odgovora utiču na učenje, znanje i veštine, kao i emocije i kreativnost, pitanja su o kojima će se voditi diskusija na tribini. Takođe, prisutni će imati priliku da saznaju da li je pozicija u poslovnom svetu ugrožena i kako etika može da im pomogne u razumevanju ove revolucije.
Predavač Miloš Stojadinović na Departmanu za psihologiju realizuje vežbe iz oblasti razvojne, kognitivne, obrazovne, opšte psihologije, ali takođe i sajber psihiologije, a u okviru čega ga posebno interesuje primena veštačke inteligencije i pristup u nauci.
Učešće na tribini je
besplatno, a zbog
ograničenog broja mesta svi zainteresovani se mogu prijaviti putem
linka.